PROGRAM "EKOROK ZE ŹRÓDŁAMI"

"EkoRok ze Źródłami” to projekt, realizowany w partnerstwie z Ośrodkiem Działań Ekologicznych (ODE) „Źródła” – stowarzyszeniem, które od 25 lat zajmuje się szeroko rozumianą edukacją ekologiczną, przyrodniczą i globalną.

Wśród działań dofinansowywanych przez nas do tej pory były:

• warsztaty ekologiczne, przyrodnicze i z zakresu edukacji globalnej, dla uczniów szkół i przedszkoli. Warsztaty odbywały się stacjonarnie lub w terenie (w parkach, lasach, na łąkach oraz terenach przyszkolnych), a podczas pandemii również w formie online, co umożliwiło rozszerzenie ich zasięgu na całą Polskę;
  • warsztaty rodzinne o charakterze przyrodniczo-ekologicznym, które poprzez doświadczenie rozwijają w dzieciach i dorosłych ciekawość oraz szacunek do natury;
  • szkolenia dla pracowników łódzkich bibliotek i trenerów edukacji ekologicznej oraz kursy doskonalące dla kadry „Źródeł”.

W 2021 roku, w ramach dofinansowania Fundacji Drzewo i Jutro:

• Zrealizowano 128 warsztatów o tematyce ekologiczno-przyrodniczej dla 2288 uczniów;
  • Przeprowadzono 4 rodzinne warsztaty terenowe dla 160 osób (1."Wiosenny Spacer Wielkiej Uważności"; 2."Bocianie główkowanie. Rodzinna gra terenowa Źródeł"; 3."Z ochotą poznam małą ochotkę. Rodzinne odkrywanie podwodnych stworów"; 4."Superbohaterki noszą pasiaste spodenki. Rodzinne warsztaty o zapylaczach");
  • Zorganizowano 5 edycję Dnia Pustej Klasy – święta edukacji w naturze. W wydarzeniu udział wzięły 673 szkoły z terenu całej Polski, dzięki czemu na świeże powietrze (na łąkę, do parku, czy do lasu) wyszło tego dnia ponad 10 000 uczniów;
  • W celu rozpropagowania idei edukacji w naturze przeprowadzono i opublikowano 4 wywiady z praktykami edukacji terenowej (https://dzienpustejklasy.pl/);
  • Opracowano 5 scenariuszy zajęć z zakresu edukacji ekologicznej i globalnej, do prowadzenia przez nauczycieli i bibliotekarzy, w oparciu o wydane przez ODE „Źródła” bajki kamishibai. Teatrzyk kamishibai jest bardzo angażującą metodą edukacyjną, promowaną przez Ośrodek w szkołach i bibliotekach od kilku lat (https://www.globalna.edu.pl/kamishibai/).

W ramach obecnej edycji projektu finansowanego przez Fundację Drzewo i Jutro, rozpoczętej w październiku 2021 roku, Ośrodek prowadzi nowe, pilotażowe działania – roczny cykl terenowych zajęć ekologiczno-przyrodniczych i towarzyszące mu szkolenie dla nauczycieli, przygotowujące ich do samodzielnego prowadzenia edukacji w terenie.

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”

Wspieranie edukacji ekologiczno-przyrodniczej dzieci i rodzin.

Od września 2019 do czerwca 2021.

Uczniowie szkół podstawowych, dzieci uczęszczające do przedszkoli, rodzice, nauczyciele i bibliotekarze.

Od stycznia do czerwca 2021 roku – 32 862 PLN

Od września 2019 do grudnia 2020 roku – 50 000 PLN